BIZNES Kultura

Aukcja Art Outlet. Sztuka Dawna

Aukcja Art Outlet. Sztuka

Data publikacji: 2020-03-30
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Aukcja Art Outlet. Sztuka Dawna
Kategoria: BIZNES, Kultura

Aukcja Art Outlet. Sztuka Dawna

Aukcja Art Outlet. Sztuka Dawna BIZNES, Kultura - Aukcja Art Outlet. Sztuka Dawna

 

Prezentowane na aukcji dzieło „Z moich wrażeń z Maroko” należy do niezwykle rzadkich prac w twórczości Wojciecha Kossaka. Artysta ten zasłynął jako przedstawiciel nurtu malarstwa o tematyce historycznej i batalistycznej. Marokańska impresja to obraz, który przedstawia scenę z codziennego życia mieszkańców tego kraju. W pracy tej artysta objawił swój wyjątkowy warsztat malarski oraz unikatową umiejętność uchwycenia chwili. Wojciech Kossak był synem i uczniem Juliusza Kossaka. Kształcił się w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, Akademii Monachijskiej oraz w Paryżu. W latach 1895-1902 przebywał głównie w Berlinie, gdzie pracował dla cesarza Wilhelma II. Malował też dla dworu Franciszka Józefa.

 

Na aukcji pojawi się również dzieło „Patrol” autorstwa innego wybitnego przedstawiciela rodu Kossaków, Jerzego. Artysta kształcił się od najmłodszych lat w pracowni dziadka – Juliusza oraz ojca – Wojciecha. Swoje doświadczenie artystyczne zdobywał m.in. w Wielkopolsce, gdzie w czasie podróży portretował tamtejsze ziemiaństwo. Choć na ustach wszystkich zawsze byli Juliusz i Wojciech Kossakowie to również i Jerzy zasługuje, by przyznać, iż był malarzem, który do perfekcji opanował w swoim warsztacie dokumentalne przedstawianie scen batalistycznych, w szczególności trudy ułańskie i dzieje legionów polskich. 

Kolejna intrygująca praca, która pojawi się na aukcji to „Portret Wandy Muchy, matki artystki Janiny Muszanki Łakomskiej”  Wojciecha Weissa. Ten wybitny młodopolski malarz, rysownik i grafik był reprezentantem nurtu ekspresjonistycznego w sztuce Młodej Polski, a jego prace cieszyły się ogromnym uznaniem w kraju i za granicą. Ważną inspiracją w  twórczości Weissa były teksty Stanisława Przybyszewskiego. Już we wczesnym etapie swojej twórczości malarz poszukiwał takiej formuły portretu, która pozwoliłaby widzowi wejść w bezpośredni kontakt z modelem. Prezentowana na aukcji praca pochodzi z lat 40. Dzieło to w sposób wyjątkowy oddaje dążenie tego artysty do wykreowania wrażenia fizycznej bliskości. Kadrowanie, kompozycja, kolorystyka, operowanie światłem, a także ledwo zarysowane detale współtworzą intymny nastrój całości. Intrygująca jest również tożsamość modelki – sportretowana kobieta to matka Janiny Muszanki Łakomskiej, wybitnej malarki, która zdobywała wykształcenie artystyczne w pracowni Wojciecha Weissa.

A to już wiesz?  Przecinek i Kropka: Michał Rusinek w salonie Empik Silesia

 

Na aukcji wylicytować można będzie również twórczość m.in. Jakuba Zuckera, Włodzimierza Terlikowskiego, Leszka Stańko, Witolda Marsa, Elisabeth Ronget i Jana Kazimierza Dzielińskiego. 

 

Aukcja „Art Outlet. Sztuka Dawna”: 7 kwietnia 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

 

https://desa.pl/pl/aukcje/art-outlet-sztuka-dawna-jpzj/

 

 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Aukcja Art Outlet. Sztuka Dawna BIZNES, Kultura - Aukcja Art Outlet. Sztuka Dawna
Hashtagi: #BIZNES #Kultura

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy