BIZNES Edukacja

Jak zostać dziennikarzem, dla kogo socjologia – o tym na platformie azir.edu.pl

Jak zostać dziennikarzem, dla kogo socjologia – o tym na platformie azir.edu.pl
Jak zostać dziennikarzem, dla kogo socjologia – Agnieszka Romaszewska-Guzy (założycielka i dyrektor Biełsat TV) i Maciej Radziwiłł (założyciel Fundacji Trzy Trąby) radzą na platformie edukacyjnej

Data publikacji: 2020-11-27
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Jak zostać dziennikarzem, dla kogo socjologia – o tym na platformie azir.edu.pl
Kategoria: BIZNES, Edukacja

Jak zostać dziennikarzem, dla kogo socjologia – Agnieszka Romaszewska-Guzy (założycielka i dyrektor Biełsat TV) i Maciej Radziwiłł (założyciel Fundacji Trzy Trąby) radzą na platformie edukacyjnej azir.edu.pl.

Jak zostać dziennikarzem, dla kogo socjologia – o tym na platformie azir.edu.pl BIZNES, Edukacja - Jak zostać dziennikarzem, dla kogo socjologia – Agnieszka Romaszewska-Guzy (założycielka i dyrektor Biełsat TV) i Maciej Radziwiłł (założyciel Fundacji Trzy Trąby) radzą na platformie edukacyjnej azir.edu.pl.

Kto może myśleć o karierze dziennikarza? – To musi być człowiek ciekawy świata, który zechce pokazywać go swoim bliźnim, widzom, czytelnikom – tłumaczy Agnieszka Romaszewska-Guzy, założycielka i dyrektor Biełsat TV, w wypowiedzi dla platformy edukacyjnej Akademia Zarządzania i Rozwoju (azir.edu.pl). Natomiast Maciej Radziwiłł, założyciel Fundacji Trzy Trąby, opowiada o swoich studiach socjologicznych i radzi, aby na uczelniach wybierać tzw. klasyczne kierunki.

Na platformie edukacyjnej azir.edu.pl regularnie zamieszczane są nowe filmy z wypowiedziami ludzi sukcesu: znanych menedżerów, przedstawicieli nauki i sztuki. Opowiadają oni o swoich studiach, radzą, jaki kierunek wybrać i jak rozpocząć biznes, a także dzielą się refleksjami dotyczącymi swojej kariery. Nagrane specjalnie dla Akademii kilkuminutowe filmy można oglądać bezpłatnie.

– To jest w tej chwili zawód bardzo trudny, dlatego że dziennikarstwo bardzo się zmienia – mówi Agnieszka Romaszewska-Guzy w wypowiedzi dla AZiR, której partnerem strategicznym jest Żabka Polska. Zwraca też uwagę, że media w dużej mierze przeniosły się do internetu i są zastępowane przez media społecznościowe. Pojawiają się także nowe formy dziennikarstwa. Dyrektor Biełsat TV (należącej do TVP jedynej niezależnej, białoruskojęzycznej stacji telewizyjnej, która dostarcza rzetelne informacje i propaguje na Białorusi rodzimą kulturę i język) przyznaje, że bardzo często obserwuje wśród dziennikarzy pewien rodzaj narcyzmu i zbyt dużego skupienia na sobie. – Dobrym dziennikarzem będziemy tylko wtedy, jeśli zainteresujemy się czymś poza nami i będziemy w stanie przekazać naszym widzom coś na temat otaczającego świata – zaznacza.

A to już wiesz?  Poznaliśmy laureatów ogólnopolskiego konkursu "Kultura uskrzydla"

Jej zdaniem, dla przyszłego dziennikarza lepszą alternatywą jest studiowanie innego kierunku niż dziennikarstwo. Uważa bowiem, że dziennikarstwo to rodzaj fachu, a warsztatu trzeba się po prostu nauczyć. – Można się go uczyć na studiach, ale można się go uczyć już też w praktyce, w pracy. Natomiast wiedzy o świecie czy ogólnej kultury można się nauczyć na studiach, a to jest bardzo w zawodzie dziennikarza przydatne – wyjaśnia w wypowiedzi dla AZiR Agnieszka Romaszewska-Guzy, która ukończyła historię na Uniwersytecie Warszawskim: https://azir.edu.pl/wyklad/dziennikarz-musi-byc-ciekawy-swiata/

Osobom, które mają ciekawość świata, ale niesprecyzowane preferencje zawodowe, Maciej Radziwiłł, założyciel Fundacji Trzy Trąby, poleca studiowanie socjologii. – Studia socjologiczne „otwierają głowy” – podkreśla. Sam początkowo studiował arabistykę, jednak, jak wspomina w wypowiedzi dla AZiR, „w latach 80. rzeczywistość za oknem stawała się coraz ciekawsza”. Zafascynowany aktualnymi przemianami społecznymi, po kilku miesiącach postanowił zmienić kierunek, a najlepszym wyborem wydawała mu się socjologia.

Zdaniem Macieja Radziwiłła, patrząc na różnorodne kariery osób, które ukończyły socjologię, można wnioskować, iż kierunek ten daje wiele możliwości zawodowych. – Najlepsza definicja, czym jest socjologia, oczywiście z przymrużeniem oka, brzmi: jest to coś, czym się zajmują socjologowie. Czyli właściwie można robić po tym wszystko – żartuje założyciel Fundacji Trzy Trąby, który wcześniej kierował również kilkoma dużymi firmami. Jest absolwentem Wydziału Filozofii i Socjologii oraz Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, a także studiów MBA na University of Illinois.

Maciej Radziwiłł działa nie tylko w biznesie, ale realizuje też wiele projektów charytatywnych. W 2019 r. był współorganizatorem międzynarodowej wystawy w Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie pt. „Radziwiłłowie. Historia i dziedzictwo książąt”, zawierającej 350 eksponatów z około 40 muzeów, bibliotek, archiwów, kościołów, klasztorów i prywatnych kolekcji. Ta największa wystawa w historii Litwy okazała się ogromnym sukcesem. Odwiedziło ją prawie 55 tys. turystów z całego świata. Maciej Radziwiłł i jego Fundacja od lat wspierają też Muzeum w Nieborowie i Arkadii. Reaktywowali tam Manufakturę Majoliki i zorganizowali wiele wystaw poświęconych założycielom pałacu, w którym mieści się muzeum. Dzięki zaangażowaniu Radziwiłła co roku na dziedzińcu pałacu wystawiane są najznakomitsze przedstawienia operowe, na które wstęp jest darmowy.

A to już wiesz?  Staż za pracę magisterską. Konkurs APS SA

Założyciel Fundacji Trzy Trąby zachęca, żeby wybierać klasyczne kierunki studiów: socjologię, psychologię, filozofię, a nie np. psychologię biznesu czy socjologię sportu. Jego zdaniem, tzw. kierunki klasyczne wyróżnia przede wszystkim ich szeroki zakres. Jako zalety tych studiów, z pozoru niepraktycznych, wymienia otwarcie umysłu oraz ich przydatność w rozwijaniu umiejętności uczenia się, kluczowej w dzisiejszych czasach. – Przedstawiciele pokolenia, które teraz wchodzi w dorosłość, muszą pogodzić się z tym, że w jakimkolwiek zawodzie się nie wyspecjalizują, będą musieli kilka razy uczyć się go od nowa  – wyjaśnia. W wypowiedzi dla AZiR zdradza również, absolwentów jakich studiów sam woli zatrudniać: https://azir.edu.pl/wyklad/po-socjologii-mozna-robic-wszystko/

Cyfrowa forma Akademii gwarantuje możliwość korzystania z jej zasobów wszystkim osobom z dostępem do Internetu, niezależnie od miejsca zamieszkania czy szkoły, do której uczęszczają. Patronat medialny nad platformą objęły: dziennik Polska The Times, Agencja Informacyjna oraz portale: NaszeMiasto.pl, NaszaHistoria.pl, RaportCSR.pl, podlasie24.pl.

Więcej informacji na azir.edu.pl.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Jak zostać dziennikarzem, dla kogo socjologia – o tym na platformie azir.edu.pl BIZNES, Edukacja - Jak zostać dziennikarzem, dla kogo socjologia – Agnieszka Romaszewska-Guzy (założycielka i dyrektor Biełsat TV) i Maciej Radziwiłł (założyciel Fundacji Trzy Trąby) radzą na platformie edukacyjnej azir.edu.pl.
Hashtagi: #BIZNES #Edukacja

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy