BIZNES Kultura

Komiks.Uniwersum

Komiks.Uniwersum w DESA

Data publikacji: 2020-11-13
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Komiks.Uniwersum
Kategoria: BIZNES, Kultura

Komiks.Uniwersum w DESA Unicum

Komiks.Uniwersum BIZNES, Kultura - Komiks.Uniwersum w DESA Unicum

Tajemnicze światy, intrygujący bohaterowie i wielkie zagadki. Wszystko to znajdziecie na aukcji i wystawie „Komiks. Uniwersum” w DESA Unicum. To niesamowita podróż przez całą historię komiksu, a także wyjątkowa okazja do zobaczenia (a następnie wylicytowania) plansz autorstwa najwybitniejszych polskich rysowników. Wśród nich m.in. Bogusław Polch, Jakub Woynarowski, Krzysztof Gawronkiewicz, Przemysław Truściński, Papcio Chmiel i Janusz Christa. Wszystkie obiekty zostaną zlicytowane 24 listopada. 

 

Nonszalancki kobieciarz. Prywatny detektyw z przyszłości, który ratuje ludzkość przed kosmitami i politykami. To właśnie on jest głównym bohaterem słynnych plansz komiksowych „Funky Koval” autorstwa Bogusława Polcha. Uważa się, że rysunki z tego cyklu są najlepszymi, jakie stworzył. Opowiedziana przez rysownika historia wyróżnia się niezwykle dynamiczną i pełną zaskakujących zwrotów akcją. Przy pomocy wyjątkowo nowatorskich rozwiązań, Polch opowiedział niesamowitą historię przeplataną dyskretnie aluzjami do polskiej rzeczywistości. Ten najwybitniejszy twórca komiksów w PRL-u był również grafikiem oraz ilustratorem książkowym. Kreował niesamowite światy i obce cywilizacje, w które wciągał całe pokolenia czytelników. W sposób niezwykły bawił się obrazem i kreską.  Komiksy Bogusława Polcha doczekały się 13 wersji językowych. W DESA Unicum zobaczyć i wylicytować można będzie aż 9 plansz, w tym słynne tytuły takie jak „Wiedźmin” i „Bogowie z kosmosu”

 

W podróż po tajemniczych światach widzów zabiera również Jakub Woynarowski. Jest twórcą komiksów, esejów wizualnych, filmów oraz instalacji. Zasłynął ze swoich projektów z pogranicza teorii i praktyki wizualnej. W swoim dorobku ma instalacje w Pawilonie Polskim na Biennale Architektury w Wenecji w 2014 r. W eksperymentalnych komiksach nie przedstawia człowieka. Koncentruje się na przedmiotach, które ukazuje w czerni i bieli. Inspiracją dla Woynarowskiego są tajne systemy wiedzy takie jak alchemia czy masoneria. Interesują go również przepełnione tajemnicami zjawiska quasi-religijne. Na aukcji  „Komiks. Uniwersum” wylicytować można jego prace takie jak „Historia ogrodów”, „Hikikomori” oraz „Kolonia karna”.

A to już wiesz?  Dachser po raz kolejny wspiera Ogólnopolską Olimpiadę Logistyczną

 

Innemu, wybitnemu współczesnemu rysownikowi, którego twórczość pojawi się na wystawie sławę przyniósł tytuł „Esencja”, który uważany jest za jeden z najlepszych polskich komiksów. Krzysztof Gawronkiewicz zasłynął także z nigdy niedokończonego komiksu „Burza”. Pierwszy epizod tej opowieści ukazał się w 1991 roku. Dzieło opowiada o alternatywnych losach drugiej wojny światowej po nieudanym ataku Niemiec na Polskę. Gawronkiewicz jest również autorem głośnego komiksu o Warszawie „Tabula Rasa”, który ukazywał się w „Gazecie Wyborczej”. W 2003 roku wraz ze scenarzystą Grzegorzem Januszem wygrali pierwszą edycję prestiżowego Europejskiego Konkursu Komiksowego telewizji Arte i wydawnictwa Glenat, czego efektem było podpisanie kontraktu z francuskim wydawcą i publikacja na rynku frankofońskim oraz w Polsce dwóch tomów cyklu „Przebiegłe dochodzenie Ottona i Watsona”. Pierwszy z nich, zatytułowany „Esencja” opowiada o śledztwie, które prowadzi do poznania sensu życia, drugi o tytule „Romantyzm” traktuje o tajnej misji wskrzeszenia wieszczów narodowych. Akcja obu komiksów dzieje się w Warszawie.

 

Na aukcji pojawią się również komiksy m.in. Tadeusza Baranowskiego, Joanny Karpowicz, Jerzego Ozgi i Szarloty Pawel. 24 listopada zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.

 

Wystawa Komiks. Uniwersum: 18-24 listopada 2020, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Aukcja Komiks. Uniwersum: 24 listopada 2020, godz. 20.30, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

 

https://www.desa.pl/pl/aukcje/komiks-i-ilustracja-etzr/

 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Komiks.Uniwersum BIZNES, Kultura - Komiks.Uniwersum w DESA Unicum
Hashtagi: #BIZNES #Kultura

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy